Gluten – jak go uniknac?

Jedzenie w naszej kulturze nie jest wyłącznie czynnością fizjologiczną. Jemy też dla przyjemności – zwłaszcza ulubione potrawy. Spożywanie pożywienia towarzyszy też często spotkaniom w gronie przyjaciół lub rodziny. Chyba każdy z nas lubi porozmawiać z bliskimi, jednocześnie podjadając ulubione ciasto i popijając je kawą. Co jednak z osobami, które z jakichś powodów nie mogą jeść tego, co wszyscy? Które są ograniczone przez różnego rodzaju dolegliwości, na przykład uczulenie na gluten?

 

 

Dietmap_porada_jak_pomoc_otylemu_dziecku (3)

Informacja o tego typu problemach trawiennych na pewno nie jest niczym przyjemnym – zarówno dla cierpiącego na nie, jak i dla jego bliskich. Zwłaszcza gdy ci postanowią dostosować się do narzuconej ich krewnemu diety bezglutenowej. Oznacza to zmianę trybu życia i przyzwyczajeń całej rodziny. Jest to jednak chyba najlepsze rozwiązanie – naszemu mężowi, żonie czy rodzicowi może być przecież bardzo przykro, gdy widzi, że inni w jego towarzystwie spożywają produkty, które dla niego są zabronione. Może to prowadzić do złamania jego diety bezglutenowej. Poza tym ciężko jest czasem robić zakupy i przygotowywać posiłki oddzielnie dla jednej osoby, a oddzielnie dla reszty członków rodziny – zwłaszcza gdy gotowaniem zajmuje się tylko jedna osoba.

Rezygnacja z niektórych produktów

Warto więc, gdy dowiemy się o uczuleniu na gluten, dobrze zaplanować strategię wykluczenia tego składnika z żywienia. Zastanówmy się, czy z glutenu zrezygnuje tylko osoba chora, czy też reszta domowników? A może warto, by i oni zrobili badania i sprawdzili, czy sami nie powinni stosować diety bezglutenowej? Jest to całkiem prawdopodobne. Być może wykluczenie glutenu również z ich jadłospisu przyniosłoby poprawę samopoczucia? Konieczność wprowadzenia diety bezglutenowej to jeszcze nie koniec świata. Sprawdź dieta bezglutenowa na Dietmap.pl Fakt – początkowo może być nieco ciężko zmienić swoje zwyczaje, stopniowo jednak na pewno odkryjemy, że istnieje cała masa pysznych przepisów bezglutenowych. Dieta bezglutenowa może się wiec stać dla nas wręcz przygodą związaną z odkrywaniem coraz to nowych smaków.