Dlaczego konsolidacja kredytów to tak poważne przedsięwzięcie?

Kredyty konsolidacyjne to zagadnienie, które niejednego kredytobiorcę przyprawia o zawrót głowy. Są to olbrzymie zobowiązania finansowe, które z założenia powinny ułatwić spłatę istniejących już zadłużeń. Kwota spłaty takiego kredytu jest nieraz o wiele niższa niż raty poszczególnych kredytów i często w przypadku, gdy kredytobiorca zaciągnął kilka pożyczek kredyt konsolidacyjny jest korzystnym rozwiązaniem. Ma on jednak, jak każde rozwiązanie, swoje ograniczenia. Dotyczy to przede wszystkim kwoty kredytu.

Konsolidacja kredytów nie jest między innymi możliwa wtedy, gdy chcemy połączyć kredyt hipoteczny z innym, zaciągniętym na zakup na przykład sprzętu elektronicznego czy zagraniczne wakacje. Dla instytucji bankowej udzielenie takiego kredytu byłoby zbyt ryzykowne, wobec tego w takiej sytuacji decyzja odnośnie kredytów konsolidacyjnych jest zwykle odmowna.

Nasze szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego może określić doradca finansowy, dlatego przed przystąpieniem do starań o uzyskanie takiego kredytu warto sięgnąć po jego radę. Najlepsze kredyty konsolidacyjne może także pomóc wybrać ranking kredytów konsolidacyjnych, który w określonych odstępach czasu jest tworzony przez specjalistów w tym zakresie.

Trzeba również uważać na oprocentowanie takiej formy zadłużenia. Nieraz może okazać się, że kredyt konsolidacyjny, który planujemy zaciągnąć ma o wiele wyższe oprocentowanie niż dotychczasowe zadłużenia. Wobec tego, mimo, że zwykle pomaga on w spłacie zadłużenia, w tym wypadku może wręcz przeciwnie, zaszkodzić kredytobiorcy. Raty kredytów konsolidacyjnych o wiele bardziej są rozciągnięte w czasie niż spłata obecnych zadłużeń, co z jednej strony pozwala uzyskać większą stabilność finansową ale z drugiej strony uniemożliwia kolejne inwestycje pod koniec spłaty kredytu. To wszystko wpływa na to, że kredyty konsolidacyjne są jednak dość rzadko wybierane przez kredytobiorców i są oni nieufni wobec takich ofert banków.