Jak korzystać z kalkulatora kalorii?

Chociaż kalkulator kalorii jest coraz częściej wykorzystywany nie tylko przez osoby zawodowo zajmujące się odchudzaniem czy wręcz przybieraniem na wadze, to jest dietetyków czy trenerów personalnych, ale także i osoby po prostu zainteresowane tą tematyką, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy taka aplikacja, najczęściej w formie mobilnej, niesie ze sobą jakieś zagrożenie.

Oczywiście, nieumiejętnie wykorzystując licznik kalorii możemy stać się niewolnikami dbania o każdą kalorię. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ często osoby, które dzięki tabelom kalorii dowiedzą się, jak wiele energii dostarcza nawet najlżejszy posiłek, mogą czuć się zniechęcone do jakiegokolwiek jedzenia.

Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób w okresie dojrzewania, kiedy to najwięcej osób zaczyna przejmować się własnym wyglądem. Przywiązywanie zbyt dużej wagi do własnego wyglądu i do każdej zliczanej poprzez kalkulator kalorii porcji jedzenia może doprowadzić nie tylko do anemii, ale także do anoreksji. Jest to bardzo podstępne schorzenie, które może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego też, na przykład gdy jesteśmy rodzicami, warto sprawdzić, czy ogólnodostępne tabele kalorii online nie stanowią wyroczni dla naszego nastoletniego dziecka. Oczywiście, takie zagrożenie istnieje również w przypadku osób dorosłych, jednak w tym przypadku ryzyko jest zwykle o wiele mniejsze.

Licznik kalorii jest bardzo przydatnym narzędziem do monitorowania własnych wysiłków, które mają nas doprowadzić do utraty wagi, ale trzeba korzystać z niego z umiarem i ze zdroworozsądkowym podejściem. Spalanie kalorii jest bowiem bardzo ważne dla prawidłowej gospodarki w naszym organizmie. Jeśli natomiast osoba, która korzysta z takiego kalkulatora obawia się zbyt dużej sumy powstałej w wyniku spożycia wielu posiłków w ciągu dnia i w związku z tym przestaje jeść, może to doprowadzić nie tylko do zwolnienia metabolizmu, ale również do wielu niebezpiecznych chorób czy uszkodzeń organów wewnętrznych.