Kredyty konsolidacyjne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Konsolidacja kredytów pozwala lepiej kontrolować swoje finanse, a dla niektórych staje się jedynym sposobem, aby nie utracić płynności finansowej. Dłuższy czas trwania umowy może jednak wiązać się ze zwiększeniem całkowitego kosztu takiej pożyczki. Kiedy się na nią zdecydować, a kiedy lepiej będzie poszukać innych rozwiązań?

Trudna sytuacja życiowa

Niektórzy zbyt lekkomyślnie zaciągają kolejne pożyczki, a ograniczenie formalności do spełnienia podczas starania się o kredyty gotówkowe to duża zachęta. W efekcie kolejne raty zwiększają comiesięczne wydatki, co może przyczynić się do trudnej sytuacji finansowej. Osoby, które zbyt pochopnie podpisały umowę kredytową i nie radzą sobie z regulowaniem długu, mogą sięgnąć po kredyt konsolidacyjny, za pomocą którego spłacą takie zobowiązania, jak kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, czy zadłużenia na karcie kredytowej. Zamiast kilku rat muszą pamiętać o jednej, co znacznie ułatwia zapanowanie nad finansami, a ponieważ jest ona bardzo często niższa od sumy tych dotychczasowych, dla wielu osób będzie to jedyne rozwiązanie w trudnej sytuacji.

Czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Opłacanie jednej – i to niższej – raty niż te dotychczasowe to duża zachęta dla wielu osób, aby skorzystać z oferty banków i skonsolidować swoje zobowiązania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wydłużenie czasu na spłatę takiego kredytu może wiązać się również ze zwiększeniem całkowitego kosztu pożyczki. I chociaż raty rzeczywiście będą niższe, to w perspektywie czasu okazać się może, że w efekcie zapłacimy więcej. Ranking kredytów konsolidacyjnych publikowany w Internecie – oszczednoscionline.pl/kredyty-konsolidacyjne/ – może pomóc w znalezieniu najlepszej w konkretnym przypadku oferty.

Uwzględnia on takie parametry jak np. oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty, czas trwania umowy, czy też kwotę, jaką można w ten sposób pożyczyć. Jeżeli uważnie przeanalizujemy koszty takiego kredytu, łatwiej nam będzie ocenić opłacalność takiego rozwiązania.